• 1401/11/25 - 14:33
  • - تعداد بازدید: 386
  • - تعداد بازدید کنندگان: 379
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه

ضرورت راه اندازی 35 هزار خوابگاه متأهلی برای دانشجویان/ فرصت پنج ساله برای نیفتادن در سیاه چاله جمعیتی

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با اشاره به چالش پیری جمعیت ایران، گفت: تعداد دانشجویان متاهل متقاضی خوابگاه متأهلی 35 هزار نفر برآورد می شود.

11549.mp3 ضرورت راه اندازی 35 هزار خوابگاه متأهلی برای دانشجویان/ فرصت پنج ساله برای نیفتادن در سیاه چاله جمعیتی

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با اشاره به چالش پیری جمعیت ایران، گفت: تعداد دانشجویان متاهل متقاضی خوابگاه متأهلی 35 هزار نفر برآورد می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر امیرحسین بانکی پورفرد؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده مردم اصفهان و ورزنه در مجلس یازدهم شورای اسلامی اظهار کرد: مساله امروز کشور ایران رشد جمعیت نیست، بلکه هرم سنی جمعیت است.

وی با بیان اینکه بر اساس محاسبات دقیق، جامعه ایرانی با بحران پیری جمعیت در سالهای آینده روبرو خواهد شد، افزود: این بحران در اروپا که به زمستان جمعیت معروف است، طی 300 سال و به تدریج رخ داده و آنها فرصت کافی برای یافتن راه علاج و جبران آن با اجرای سیاستهایی مانند مهاجرت پذیری داشته اند.

بانکی پور ادامه داد: بحران هرم جمعیت در ایران در مدت سی سال اتفاق افتاده و اگر طی پنج سال آینده اقدام فوری نکنیم، سی سال بعد به بحرانی می رسیم که خروج از آن حداقل 150 سال زمان می برد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به دو تفاوت دیگر میان پیری جامعه ایرانی و جامعه اروپایی، گفت: کشورهای اروپایی همه با هم پیر شدند اما کشورهای اطراف ما وضعیت ایران را ندارند؛ همچنین اروپایی ها، اول توسعه پیدا کردند، بعد پیر شدند اما ما قبل از توسعه یافتگی در حال پیرشدن هستیم.

وی با بیان اینکه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بر اساس بیست و یک مانع فرزندآوری و رشد جمعیت نوشته شده، افزود: تاخیر و صعوبت ازدواج جوانان، الگوی مسکن و فرهنگ اجاره مسکن، هزینه های زیاد فرزندآوری، هزینه های دوران بارداری، نگرانی از آینده و آتیه فرزندان و ضعف خدمات اجتماعی مادر و کودک در محیط های اجتماعی، اداری و آموزشی از جمله این موانع هستند.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده،  خاطرنشان کرد: راه اندازی خوابگاه های دانشجویی متاهلی به عنوان یک راهکار تسهیل ازدواج جوانان دنبال می شود و شش منبع مالی برای دانشگاه ها در قانون بودجه برای این موضوع دیده شده است.

وی گفت: در حال حاضر 800 واحد خوابگاه دانشجویی در کشور وجود دارد و این در حالی است که 35 هزار دانشجو متقاضی استفاده از این خوابگاه ها هستند.

اولین نشست قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران شنبه بیست و یکم خرداد 1401 با حضور رییس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. این قرارگاه شامل هفت کمیته درمان، بهداشت، فرهنگی، علمی و پژوهشی، حقوقی، بیمه و پشتیبانی است.

  • گروه اخبار : اطلاعیه
  • کد خبر : 11549
:
کلیدواژه ها
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

نظرات

0 کامنت برای این مطلب وجود دارد

کامنت

Template settings